Skip to content Skip to footer

Aparat nie widzi baterii

Aparat nie widzi baterii

Aparat nie widzi baterii? Bateria jest naładowana, ale aparat się nie włącza? W tym artykule zmierzymy się z problemem, który może spotkać każdego fotografa, a z którym nikt z nas nie chciałby mieć cokolwiek wspólnego. Nie mając dostępnej innej baterii lub drugiego korpusu aparatu, brak zasilania to wyjątkowo stresująca sytuacja. Bez względu na powód, dla którego sięgamy po aparat, sprawny akumulator to podstawa, bez której nie będzie nam dane skorzystać ze sprzętu. Niezależnie od tego, czy jest się zawodowym fotografem, czy pasjonatem – nie każdy z nas posiada zapasowy korpus aparatu, który w prosty i szybki sposób pomógłby wyjść z patowej sytuacji. Natomiast częstą praktyką jest zakup dodatkowego akumulatora.  Chociażby jednego. Może dwóch. Tak na wszelki wypadek. Dodatkowej energii nigdy dość, a koszt jest mniejszy niż koszt drugiego aparatu. Nie dość, że umożliwia nam dłuższe korzystanie z aparatu, to zabezpiecza nas przed utratą możliwości wykonania zdjęć. Choć zapasowe zasilanie warto posiadać, to przede wszystkim warto dbać o to, które już mamy. W poszukiwaniu rozwiązań oraz dobrych nawyków zapraszamy do poniższego wpisu, który bazuje na wieloletnim doświadczeniu naszego serwisu.

Uszkodzona ładowarka aparatu

Uszkodzona ładowarka aparatu lub nieprawidłowy montaż akumulatora w ładowarce

Najczęstszym powodem, przez który aparat nie widzi baterii, jest usterka lub nieprawidłowe korzystanie z ładowarki. Kłopotliwe może się okazać zarówno niewłaściwe zainstalowanie akumulatora w ładowarce, jak i niepoprawne podłączenie do zasilania lub całkowity brak podłączenia ładowarki do “prądu”. Pośpiech, rutyna, niekorzystny biomet, notyfikacje i wiele innych czynników może wpłynąć na wykonanie najprostszych czynności –  w tym również na korzystanie z ładowarki. Z pozoru błahostka, niemniej jednak warto upewnić się i wyeliminować najbanalniejsze scenariusze. jak brak wpięcia ładowarki do prawidłowo działającego źródła zasilania. Warto sprawdzić, czy kabel zasilania ładowarki nie został uszkodzony mechanicznie (gryzonie, uszkodzenie w czasie transportu itp.), a także czy został poprawnie zamontowany w ładowarce.

Uszkodzona ładowarka aparatu i błędna sygnalizacja ładowania

Niestety zdarzają się sytuacje nieoczywiste, kiedy ładowarka sygnalizuje działanie, a także naładowanie baterii, po czym aparat nie reaguje na zmianę przełącznika zasilania. Takie usterki są wyjątkowo rzadkie, niemniej jednak należy je brać pod uwagę. Oczywiście najprostszym sposobem na zweryfikowanie tego problemu jest skorzystanie z innej ładowarki, ale zdajemy sobie sprawę, że nie każdy posiada więcej, niż to, co daje producent do aparatu (zdarzają się modele, do których producenci nie dodają ładowarek). Coraz częściej aparaty dysponują możliwością ładowania baterii poprzez korpus podłączony kablem USB (zalecamy stosowanie oryginalnych przewodów) do aparatu i, jeśli sprzęt posiada taką możliwość, to jest to najprostszy sposób na zweryfikowanie prawidłowego funkcjonowania ładowarki.

Uszkodzony akumulator do aparatu

Uszkodzony akumulator do aparatu

W przypadku używania baterii zgodnie z instrukcją obsługi, z czasem może dojść do stopniowego zmniejszania jej pojemności. Jednakże akumulatory podobnie, jak każda inna elektroniczna część może ulec awarii – zwłaszcza wtedy, kiedy jej używanie jest niezgodne z warunkami zawartymi w instrukcji aparatu. Wszelkie odstępstwa od zapisanych w instrukcji norm (jak chociażby temperatura, w której jest używana lub ładowana), a także uszkodzenia mechaniczne (uderzenia, upadki, przeciążenia, nieprawidłowe przechowywanie itp.) mogą spowodować nieprawidłowe funkcjonowanie baterii, co może się przełożyć na sytuację, kiedy aparat nagle nie widzi baterii. Zalecamy ostrożne posługiwanie się akumulatorami, szczególnie kiedy znajdują się poza korpusem aparatu. Każdorazowo przed włożeniem baterii do aparatu polecamy sprawdzenie stanu obudowy akumulatora – szczególnie należy zwracać uwagę na wybrzuszenia, pęknięcia, zacieki. W przypadku wykrycia nieprawidłowości odradzamy wkładanie takiego ogniwa do korpusu aparatu. Baterie, podobnie jak każdy inny element elektroniczny, nie powinny się znajdować w bliskim otoczeniu silnego pola elektromagnetycznego (np. radionadajniki, linie wysokiego napięcia itd.). Jeśli aparat lub baterię poddaliśmy skrajnym warunkom (uszkodzenia mechaniczne, pole elektromagnetyczne itd.), aparat przestał się włączać, a sprawa dotyczy wyłącznie jednego egzemplarza baterii, to zalecamy utylizację takiego ogniwa (oddając je w wyznaczonym miejscu), gdyż przechowywanie w niezabezpieczony sposób uszkodzonej baterii może doprowadzić do groźnych sytuacji (np. pożaru).

Czystość to podstawa

Bez względu na warunki, w jakich fotografujemy, czy też przechowujemy sprzęt, zalecamy jego regularne czyszczenie. Czyszczenie matrycy, czyszczenie wizjera, czy też dbanie o czystość obiektywu to znane i coraz częstsze praktyki wśród fotografów. Jeśli Twój aparat nie widzi baterii, to warto wziąć pod uwagę wyczyszczenie komory baterii: jej przedmuchanie i jeśli to potrzebne przetarcie styków (zarówno w komorze, jak i na baterii) szmatką zwilżoną  preparatem do czyszczenia elektroniki lub spirytusem rektyfikowanym. Z włożeniem baterii należy odczekać do wyschnięcia użytego środka.

Niskie temperatury

W okresie, kiedy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsujsza, fotografów może spotkać niemiła niespodzianka. Akumulatory stosowane w aparatach cechują się mocną utratą pojemności przy skrajnie niskich temperaturach. Jako że takie temperatury są wyjątkowo rzadkie, łatwo o tym zapomnieć, doznając przy okazji niemiłej niespodzianki, kiedy to aparat nie widzi baterii, którą wcześniej naładowaliśmy do pełna. Warto w trakcie zimowych spacerów wyjmować baterie z aparatu i nosić je w wewnętrznej kieszeni kurtki (dotyczy to również zapasowych ogniw), tak by ochronić je przed wpływem niskich temperatur.

Wilgoć – największy wróg elektroniki

Wilgoć w aparacie
Elektronika i wilgoć to nie najlepsze połączenie. Korozja może doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń wewnątrz korpusu (szczególnie nieuszczelnionego). W naszej szerokości geograficznej ten problem nie wydaje się dużym zagrożeniem, niemniej jednak wracając z zimowego spaceru, wchodząc do rozgrzanego pomieszczenia, możemy łatwo zaobserwować co się dzieje z okularami – zaparowanie szkieł może być wyjątkowo intensywne. Podobnie jest ze sprzętem fotograficznym. Soczewki są zaparowane, wizjer również. W komorze lustra pojawia się wilgoć, przy której grzyb chętnie by się zadomowił. Dlatego po zimowym spacerze, polecamy włożyć aparat do torby fotograficznej i odczekać godzinę lub dłużej. Jeśli nie ma potrzeby włączać aparatu wcześniej, to dla dobra sprzętu lepiej będzie ten czas spożytkować w inny sposób.

Zamiennik baterii nie działa

Zamiennik baterii nie działa
Wraz z rozwojem technologii zapotrzebowanie na energię wzrasta. Zaczęło się niewinnie – od montowania baterii w celu zasilania światłomierza. Ani się nie obróciliśmy, a teraz bez baterii możemy jedynie otworzyć klapkę baterii i kart pamięci. Zapotrzebowanie na energię wzrosło zwłaszcza w momencie pojawienia się aparatów bezlusterkowych, gdzie obraz wyświetlany w elektronicznym wizjerze pochodzi z głównej matrycy. Dużo energii. Dużo baterii. Duże koszty na zapasowe akcesoria, a ceny oryginalnych przewyższają ceny akcesoriów niezależnych producentów. Tym samym pokusa, by skorzystać z dostępnych na rynku zamienników, jest spora. Zwłaszcza kiedy zachodzi potrzeba zakupu większej ilości, a przecież różnica w cenie to nie kilka, a kilkadziesiąt procent. Niestety, jak się wielokrotnie w naszym serwisie przekonaliśmy, zamienniki są najmniej przewidywalne. Zarówno pod względem żywotności, jak i awaryjności. Raz się trafi dobrze, a raz źle – jest to pewnego rodzaju loteria. O ile powolne zanikanie pojemności nie jest dużym problemem, o tyle nagła utrata zasilania, zawieszenie lub uszkodzenie aparatu nie są niczym przyjemnym ani wartym różnicy w koszcie zakupu. Polecamy korzystanie z oryginalnych baterii – mamy świadomość różnicy w cenie, jednak oryginalne produkty to nie tylko “firmowa metka”, czy pozornie zbędne funkcje (jak procentowy wskaźnik naładowania), to przede wszystkim stabilność i wolniejsza utrata pojemności.

Aparat się nie włącza

Jeśli Twoim problemem jest sytuacja, w której aparat się nie włącza bez względu na poziom naładowania baterii, użycie innego ogniwa lub źródła zasilania, to zachęcamy do zapoznania się z artykułem: “Aparat się nie włącza”, w którym opisaliśmy możliwe rozwiązania problemu.
Aparat nie widzi baterii

Podsumowanie, czyli jak dbać o baterię w aparacie:

 • wyjmuj baterię, gdy aparat jest wyłączony,
 • baterię przechowuj w temperaturze powyżej zera i staraj się unikać wysokich temperatur lub silnych promieni słonecznych,
 • utrzymuj styki w czystości,
 • uszkodzoną baterię utylizuj w przeznaczonym do tego celu miejscu – nie wolno wyrzucać baterii do ogólnego śmietnika,
 • sprawdzaj ładowarkę: czy jest poprawnie zamontowany kabel zasilający, czy kabel jest wpięty w działający kontakt,
 • upewnij się, że bateria, którą chcesz naładować, jest włożona w prawidłowy sposób,
 • w trakcie ładowania odradzamy przemieszczanie ładowarki,
 • jeśli w trakcie ładowania z baterii lub ładowarki wydobywają się wyjątkowo dziwne dźwięki, zapachy lub dym – odłącz ładowarkę od zasilania, obserwuj urządzenie z bezpiecznej odległości, jeśli sytuacja nie będzie już niepokojąca, skontaktuj się z serwisem,
 • nie należy podłączać do ładowania lub wkładać do aparatu baterii, które posiadają wybrzuszenia, pęknięcia lub zacieki,
 • dbaj o czystość sprzętu: przedmuchaj i przeczyść komorę baterii oraz akumulator,
 • podczas zimowych spacerów baterie trzymaj w wewnętrznej kieszeni kurtki,
 • unikaj kontaktu baterii z cieczą oraz wysoką wilgocią,
 • zalecamy stosowanie oryginalnych akcesoriów, zwłaszcza baterii.
Pokaż komentarzeSchowaj komentarze

Zostaw komentarz

Blog ten z założenia ma służyć Wam – Czytelnikom. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i spostrzeżeniami.  Proclub to wieloletni autoryzowany serwis sprzętu foto i video, sklep renomowanych producentów oraz dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu fotograficznego i filmowego.

Strona główna    ▪    Wszystkie wpisy    ▪    Kontakt
SKLEPSERWISWYPOŻYCZALNIA