Skip to content Skip to footer

Czyszczenie wizjera

Czyszczenie wizjera

W poprzednim artykule poruszyliśmy problemy związane z brakiem ostrości wizjera, opisaliśmy różne powody, które mogą wpływać na jakość obrazu w wizjerze. Jednym z nich może być zabrudzenie wizjera, dlatego chcielibyśmy w tym artykule opisać proces czyszczenia wizjera lustrzanki.

czyszczenia wizjera

Wizjer w większości przypadków jest głównym narzędziem kadrowania zdjęć. W wielu aparatach patrzenie przez wizjer to jedyna możliwość kadrowania. Korzystając z wizjera, przykładamy go bardzo blisko oka. Jest więc oczywiste, że brudny wizjer ma znaczący wpływ na komfort pracy, a w skrajnych przypadkach uniemożliwia korzystanie z niego. Jednym z powodów niewyraźnego obrazu w wizjerze może być jego zabrudzenie – zwłaszcza tłuste plamy, np. odciski palców. Mimo, iż umiejscowienie oraz konstrukcja wizjera zmniejsza prawdopodobieństwo przypadkowego dotknięcia, w przypadku problemu z jakością wyświetlanego obrazu w wizjerze, warto mieć na uwadze sprawdzenie czystości zewnętrznej soczewki wizjera, do której przykładamy oko.

Brudny wizjer w aparacie

Brudny wizjer w aparacieNajczęściej spotykanym brudem związanym z wizjerem jest ten znajdujący się na zewnętrznej soczewce wizjera. To właśnie ten element wizjera przykładamy do oka. Przypadkowe dotknięcie palcem, kurz, zapylenie, deszcz, pot i wiele innych czynników wpływa na stan wizjera. Podobnie jak w przypadku okularów korekcyjnych, taki i tutaj, nieuniknione jest regularne czyszczenie. Istotną kwestią jest zachowanie ostrożności oraz stosowanie niedużej siły nacisku – zbyt silny nacisk mógłby spowodować uszkodzenie soczewki lub wepchnięcie jej do środka wizjera.

Jak wyczyścić wizjer w aparacie?

W pierwszej kolejności należy przedmuchać powierzchnię wizjera oraz jego okolice gruszką do czyszczenia sprzętu foto:
czyszczenia wizjera

Następnie – jeśli producent przewidział taką możliwość – zdemontuj muszlę oczną i ponownie przedmuchaj wizjer oraz jego okolice:
pokazujemy jak wyczyścić wizjer

Teraz czystą ściereczką z mikrofibry delikatnie czyścimy soczewkę zewnętrzną wizjera:
jak wyczyścić wizjer lustrzanki

Jeśli, z uwagi na mały rozmiar powierzchni, nie docierasz do brzegów wizjera, skorzystaj ze specjalnej szpatułki do czyszczenia sprzętu foto lub np. patyczka higienicznego:
akcesoria do czyszczenia wizjera

Jeśli wizjer nadal jest brudny, to należy skorzystać z płynów do czyszczenia optyki. Odradzamy stosowanie płynów bezpośrednio na soczewkę wizjera. Duże ciśnienie, w przypadku wizjerów bez uszczelnienia, może spowodować dostanie się płynu do wnętrza komory wizjera. Dlatego zalecamy nasączenie ściereczki niewielką ilością płynu do czyszczenia optyki i delikatne czyszczenie powierzchni wizjera:
płyn do czyszczenia wizjeraczyszczenie wizjera aparatu na mokro

Brud wewnątrz komory wizjera

Kurz i pyłki mają tendencję do przedzierania się przez każdą, najmniejszą szczelinę. Wizjer w większości aparatów zbudowany jest na trzy sposoby:

1. Układ luster

budowa lustrzanki - czyszczenie wizjeraŚwiatło, które trafia przez obiektyw do naszego oka, wcześniej odbija się od kilku luster. Z uwagi na nieduży rozmiar, mocne osłabienie wiązki światła oraz koszt produkcji jest to konstrukcja stosowana głównie w aparatach amatorskich. Wyjątkowo rzadko dochodzi do sytuacji, kiedy brud dociera wewnątrz konstrukcji wizjera. Niemniej jednak, brud może dostać się pod zewnętrzną soczewkę lub wewnątrz komory wizjera, gdzie między lustrami jest pusta przestrzeń.

2. Pryzmat

budowa lustrzanki

Jest to najczęściej stosowane rozwiązanie. W tym przypadku układ luster zastąpiony jest jednym pryzmatem pentagonalnym, dzięki czemu wyświetlany obraz jest zdecydowanie jaśniejszy i większy. W tym przypadku przestrzeń wypełniona jest jednolitą konstrukcją pryzmatu, dlatego ewentualne pyłki mogą osiąść jedynie między matówką, a pryzmatem lub między zewnętrzną soczewką, a pryzmatem.

3. Wizjer elektroniczny (EVF)

wizjer elektroniczny EVF
fot.materiały prasowe SONY

W tym przypadku obraz wyświetlany w wizjerze pochodzi z matrycy aparatu, zatem nie ma elementów odbijających światło z obiektywu, nie ma też matówki. W przypadku EVF brud może dostać się jedynie na zewnętrzną soczewkę lub pod nią.

Niestety, w sytuacji zabrudzeń wewnętrznych, nie ma możliwości czyszczenia we własnym zakresie. Taki sprzęt zalecamy wysłać do naszego serwisu, gdzie zostanie sprawdzony oraz wyczyszczony w specjalnie przygotowanych do tego warunkach

Innym powodem zanieczyszczeń widocznych w wizjerze może być brudna matówka lustrzanki. O tym, jak sobie radzić z tym problemem oraz jak rozróżnić ten typ plam, piszemy we wpisie „Brudna matówka”.

 

Podsumowanie:

  • brudny wizjer może mieć wpływ na jakość pracy z aparatem,
  • wizjer można czyścić we własnym zakresie,
  • należy zachować ostrożność podczas czyszczenia zewnętrznej soczewki wizjera, a ruchy wykonywać z niedużym naciskiem i stosować niewielkiej ilości płyny do czyszczenia optyki,
  • innym powodem brudu widocznego w wizjerze mogą być pyłki na matówce lub brud w komorze wizjera.
Pokaż komentarzeSchowaj komentarze

Zostaw komentarz

Blog ten z założenia ma służyć Wam – Czytelnikom. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i spostrzeżeniami.  Proclub to wieloletni autoryzowany serwis sprzętu foto i video, sklep renomowanych producentów oraz dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu fotograficznego i filmowego.

Strona główna    ▪    Wszystkie wpisy    ▪    Kontakt
SKLEPSERWISWYPOŻYCZALNIA