Skip to content Skip to footer

Zewnętrzna lampa błyskowa nie błyska

Zewnętrzna lampa błyskowa nie błyska

Zewnętrzna lampa błyskowa nie błyska? W tym artykule poruszamy kwestie najczęstszych usterek lampy błyskowej. Zewnętrzna – często nazywana reporterską – lampa jest dodatkowym źródłem światła, wielokrotnie silniejszym od wbudowanej lampy. Spora część fotografów nie ma potrzeby posiadania i montowania tego akcesorium, jednak zarówno wśród pasjonatów, jak i profesjonalistów, znajdzie się wielu, którzy nie wyobrażają sobie aparatu bez zewnętrznej lampy błyskowej. Niesprawna lampa może mieć dla takich osób decydujące znaczenie w procesie tworzenia zdjęcia. Jeśli jednak Twój problem dotyczy wbudowanej lampy, to zapraszamy do tego wpisu.

WYMIANA PALNIKA LAMPY BŁYSKOWEJ

Lampa błyskowa nie błyska - palnik do wymiany

Najczęstszą usterką w lampach błyskowych zarówno wbudowanych, jak i zewnętrznych, jest zużyty lub uszkodzony palnik. Jest to najważniejszy element lampy błyskowej i odpowiada za błysk. Palnik, podobnie jak migawka aparatu, z każdym użyciem skraca swoją żywotność. Producenci aparatów i lamp błyskowych nie podają gwarantowanej liczby błysków,  jednakże  renomowane firmy stosują wysokiej jakości podzespoły, które potrafią bez przeszkód wykonać tysiące błysków. Maksymalna ilość błyśnięć dla każdego palnika jest zależna od wielu czynników m.in.: ustawionej mocy błysku.  W sporej części przypadków zużycie palnika lub jego usterka nie daje oznak ze stosownym wyprzedzeniem. Niemniej jednak część Klientów serwisu potwierdza, iż funkcjonowanie lampy było zaburzone na wiele błyśnięć przed ostatnim rozbłyskiem.  Najczęstsze objawy:

 • nierównomierne błyskanie (ustawiona ta sama moc, a siła błysku zupełnie różna),
 • całkowity brak błysku lub losowe jego wyzwalanie,
 • poprzedzające błysk specyficzne dźwięki z okolic palnika (syczenie, bzyczenie),
 • dziwny zapach.

W przypadku pojawienia się któregokolwiek z powyższych symptomów zalecamy niezwłoczne dostarczenie lampy do serwisu. Czekając na całkowity zanik błysku, nie tylko odwlekamy nieuniknioną wizytę w serwisie, ale przede wszystkim narażamy się na utratę sprawności sprzętu w najmniej oczekiwanym momencie. Nie mówiąc już o możliwości spotęgowania uszkodzeń wewnątrz lampy. Nieprawidłowe funkcjonowanie może mieć znacznie dalej idące konsekwencje, niż tylko wymiana palnika na nowy. Zatem, jeśli Twoja lampa błyskowa nie błyska lub robi to w nieprawidłowy sposób – wyślij sprzęt do serwisu!

KONDENSATOR W LAMPIE BŁYSKOWEJ

Lampa błyskowa nie błyska - kondensator

Bez kondensatora nie byłoby mocy potrzebnej do wyzwolenia błysku. Tak więc drugim najważniejszym elementem lampy błyskowej jest właśnie kondensator, którego awaria również może spowodować całkowite zaprzestanie lub niepoprawne funkcjonowanie lampy. Wskutek silnego uderzenia lampą może dojść do uszkodzenia mechanicznego kondensatora. Uszkodzenie tego elementu objawia się przez wydobywanie się niespotykanych wcześniej dźwięków z obudowy lampy błyskowej w trakcie ładowania, czyli zanim lampa poinformuje nas o tym, że jest gotowa do pracy.

PRAWIDŁOWY MONTAŻ LAMPY BŁYSKOWEJ

prawidłowy montaż lampy błyskowej

Prawidłowe i precyzyjne montowanie lampy na aparacie, rzadko bywa pierwszym tropem w poszukiwaniu powodów odpowiedzialnych za niebłyskanie. Skoro lampa weszła w sanki, skoro jest to czynność wielokrotnie powtarzana z sukcesem, to czemu tym razem miałoby być inaczej? Dla pewności sugerujemy upewnienie się, czy aby na pewno tym razem lampa weszła do końca. Obecne konstrukcje zaczepu montażu lamp to wyjątkowo skomplikowane układy, w których pojawia się cała grupa styków, a niektóre firmy montują specjalne złącza (piny), które rozszerzają możliwości komunikacji tego złącza (jak np. w aparatach SONY, które umożliwiają korzystanie z zewnętrznego mikrofonu, bez udziału kabli). Im bardziej skomplikowana budowa złącza lamp, tym większa powinna być precyzja instalacji lampy błyskowej. Należy również nie działać pośpiesznie w momencie montażu lampy. Zbyt szybkie, energiczne i nieprecyzyjne wkładanie lampy w sanki, może uszkodzić lub zaburzyć komunikację między lampą a aparatem.

CANON – USZKODZONY CZUJNIK MONTAŻU LAMPY

uszkodzony czujnik montażu lampy błyskowej Canon

Ta niewielka część aparatu może mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie sprzętu – zwłaszcza na prawidłowe działanie lampy błyskowej. Element ten jest trudno dostępny, a dla wielu użytkowników niezauważalny. Czujnik ten ma za zadanie sprawdzanie, czy na aparacie została zamontowana zewnętrzna lampa błyskowa. Jeśli czujnik ten zostanie uszkodzony, do aparatu może nie dojść informacja o zamontowaniu lampy, co zaburzy komunikację i prawidłowe działanie lampy.

CZYSTOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM

Zawsze będziemy powtarzać, że czystość sprzętu ma ogromne znaczenie w jego prawidłowym funkcjonowaniu. W tym przypadku zanieczyszczenie może w dwojaki sposób utrudnić pracę z lampą błyskową. Najczęściej brud lub tłuste plamy występują na złączach, co bezpośrednio może przełożyć się na utratę lub zaburzoną komunikację aparatu z lampą. Drugim problemem może być piasek, kurz lub inny brud na sankach korpusu aparatu. Zanieczyszczenie tego miejsca może utrudniać prawidłowy montaż lamp błyskowej. Bez względu na typ brudu zalecamy systematyczne, ale ostrożne czyszczenie, zarówno złącza lampy w aparacie, jak i tę część lampy błyskowej, którą wpinamy w aparat. Sprzątanie polecamy rozpocząć od przedmuchania gruszką do czyszczenia sprzętu foto, a także skorzystania z czystego pędzelka. Styki można wyczyścić, przecierając je suchą lub lekko zwilżoną ścierką – zwilżyć można spirytusem rektyfikowanym lub płynem do czyszczenia elektroniki (np. alkoholem izopropylowym). Czyszczenie zawsze należy wykonywać na wyłączonym urządzeniu.

 

NIE ZAMYKA SIĘ KLAPKA ZASILANIA

Z pozoru błaha sprawa, a jak duże może mieć konsekwencje najlepiej wiedzą ci, których to spotkało. Niedomknięta klapka zasilania lampy błyskowej może doprowadzić do niewłączenia się lampy. Brak domkniętej klapki pozbawia lampę zasilania, dlatego przy braku reakcji na włącznik, polecamy sprawdzenie klapki, a następnie poziomu naładowania akumulatorów.

klapka zasilania lampy błyskowej
Niedomknięta oraz prawidłowo zamknięta klapka zasilania lampy błyskowej

WBUDOWANA LAMPA

Część aparatów posiada wbudowaną lampę błyskową. Konstrukcje oraz metoda uruchamiania lampy są różne, jednak połączenie podniesionej lub niedomkniętej lampy wbudowanej z zamontowaniem reporterskiej lampy, powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie. W jednym przypadku wyzwoli się lampa zewnętrzna, w innym wewnętrzna, a jeszcze w innym żadna. Warto też wspomnieć, że w przypadku wielu aparatów, nie ma możliwości podniesienia wbudowanej lampy, w sytuacji kiedy zewnętrzna lampa została prawidłowo zamontowana na złączu. Niemniej jednak jeśli problematyczny sprzęt posiada wbudowaną lampę, polecamy zweryfikowanie jej prawidłowego zamknięcia przed zamontowaniem zewnętrznej lampy.

wbudowana lampa błyskowa blokuje zewnętrzną lampę
Minimalnie uniesiona wbudowana lampa błyskowa blokuje zewnętrzną lampę
prawidłowo -wbudowana lampa błyskowa nie blokuje zewnętrznej lampy
Prawidłowo zamknięta wbudowana lampa błyskowa

Podsumowanie:

 • zawsze należy dbać o czystość sprzętu,
 • prawidłowy i wykonany bez pośpiechu montaż lampy, zapewni długi okres bez zbędnych usterek,
 • jeśli lampa w ogóle się nie włącza, sugerujemy sprawdzenie poprawności zamknięcia klapki zasilania, a następnie poziomu naładowania wszystkich akumulatorów,
 • jeśli aparat posiada wbudowaną lampę błyskową, należy upewnić się, czy jest poprawnie zamknięta,
 • najczęstszą usterką powodującą problem z błyskaniem lampy zewnętrznej, jest zużyty lub uszkodzony palnik,
 • drugim najważniejszym elementem, który ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie, a który w wyniku dużego przeciążenia (np.: upadek sprzętu) może ulec usterce to kondensator, którego wymianą zajmuje się serwis sprzętu foto,
 • sprzęt należy używać, a także transportować z należytą ostrożnością – unikać uderzeń, przeciążeń, upadków.

Lampa błyskowa nie błyska najczęstsze powody

Pokaż komentarzeSchowaj komentarze

Zostaw komentarz

Blog ten z założenia ma służyć Wam – Czytelnikom. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i spostrzeżeniami.  Proclub to wieloletni autoryzowany serwis sprzętu foto i video, sklep renomowanych producentów oraz dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu fotograficznego i filmowego.

Strona główna    ▪    Wszystkie wpisy    ▪    Kontakt
SKLEPSERWISWYPOŻYCZALNIA