Skip to content Skip to footer

Wyświetlacz w aparacie nie działa – czarny ekran

Wyświetlacz w aparacie nie działa – czarny ekran

Bez wątpienia jednym z głównych atutów fotografii cyfrowej jest możliwość natychmiastowego podglądu wykonanego zdjęcia na wyświetlaczu LCD. Ekrany początkowo były niewielkie, ale z czasem stały się coraz większe, jaśniejsze, z większą rozdzielczością, a ostatnie premiery pokazują, że trend zmierza w kierunku ekranów odchylanych/obracanych oraz z funkcją dotykową. A wszystko to dla naszej wygody. Chociaż ekran nie jest najważniejszy w fotografii, to czy potraficie sobie wyobrazić jego brak? Niestety mimowolnie może do tego dojść, ponieważ ekran to zdecydowanie najdelikatniejsza zewnętrzna część aparatu, która narażona jest na:

  • stłuczenia w wyniku uderzenia lub silnego nacisku,
  • uszkodzenia połączenia między ekranem, a aparatem,
  • usterki pikseli (np. martwe piksele).

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć problem czarnego ekranu.

„Ciemny wyświetlacz w aparacie”, „brak obrazu na LCD”, „czarny ekran” to najczęstsze zapytania na temat ekranów, z jakimi przychodzicie do naszego serwisu fotograficznego. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wyświetlacz w aparacie jest czarny zarówno podczas fotografowania, jak i podczas korzystania z menu. Jeśli podczas korzystania z menu, wyświetlacz działa, oznacza to, że w naszym aparacie ekran został wyłączony. Włączenie ekranu odbywa się najczęściej przyciskiem INFO lub DISP (skrót z jęz. angielskiego: wyświetlacz). Funkcja włączania i wyłączania ekranu może zostać przypisana do innego przycisku, dlatego zalecamy zapoznanie się z instrukcją obsługi aparatu.

Wyświetlacz w aparacie nie działa Canon

Wyświetlacz w aparacie nie działa Sony

Jeśli jednak włączenie ekranu nie pomogło, należy sprawdzić czujnik zbliżenia do wizjera, który zlokalizowany w bliskiej okolicy wizjera ma za zadanie wykryć przyłożone oko i wyłączyć ekran. Może okazać się, że doszło do zabrudzenia aparatu, w wyniku czego czujnik stale wykrywa zbliżenie do jego powierzchni. Czyszczenia należy dokonać z zachowaniem ostrożności, w pierwszej kolejności przedmuchując gruszką, następnie na sucho, a dopiero później (jeśli zajdzie taka potrzeba) z użyciem lekko wilgotnej szmatki.

czarny ekran w aparacie czarny ekran w aparacie

Czyszczenie czujnika zbliżenia do wizjera nie pomogło i ekran nadal jest czarny? Przyczyn może być wiele, np. uszkodzeniu uległ kontroler zasilania. Niestety nie ma możliwości zdiagnozowania problemu bez wizyty sprzętu w serwisie. Dlatego w takiej sytuacji zalecamy wysłanie aparatu do naszego serwisu, gdzie zostanie sprawdzony przez techników. Diagnoza i wycena naprawy jest bezpłatna. Jeśli usterka będzie podlegać warunkom gwarancji producenta – naprawa zostanie zrealizowana w jej ramach, na koszt producenta.

Co natomiast w sytuacji, kiedy w jednej pozycji odchylenia ekran działa poprawnie, natomiast pod innym kątem przestaje działać i ekran jest czarny? Wtedy najprawdopodobniej doszło do naruszenia lub zerwania połączenia (tzw. taśmy) ekranu z aparatem. Powodem, przez który może dojść do tego typu awarii może być zbyt silne odchylenie/obrócenie ekranu lub próba odchylanie/obrócenia ekranu niezgodnie z zaleceniami producenta. W tym przypadku również jedynym wyjściem na rozwiązanie problemu jest wysłanie aparatu do serwisu.

ekran lcd ochdylony nie działa

Przyczyn awarii może być wiele, lista części do wymiany może być różna, dlatego nasz autoryzowany serwis dokonuje bezpłatnej diagnozy i wyceny naprawy. Jeśli tylko uszkodzenie nie wynika ze złego użytkowania (mechaniczne uszkodzenie), a aparat jest na gwarancji – naprawa zostanie dokonana zgodnie z warunkami gwarancji producenta.

Artykuł ten został napisany w związku z wieloma pytaniami, które trafiają do naszego serwisu, m.in.:

  • brak obrazu w aparacie
  • nie działa wyświetlacz
  • zepsuty wyświetlacz
  • czarny wyświetlacz
  • czarny ekran LCD aparatu
  • brak obrazu przy robieniu zdjęcia
Pokaż komentarzeSchowaj komentarze

Zostaw komentarz

Blog ten z założenia ma służyć Wam – Czytelnikom. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i spostrzeżeniami.  Proclub to wieloletni autoryzowany serwis sprzętu foto i video, sklep renomowanych producentów oraz dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu fotograficznego i filmowego.

Strona główna    ▪    Wszystkie wpisy    ▪    Kontakt
SKLEPSERWISWYPOŻYCZALNIA