Skip to content Skip to footer

Uszkodzony wyświetlacz

Uszkodzony wyświetlacz

W poprzednim artykule opisaliśmy problemy związane z czarnym ekranem, dzisiaj poruszymy kwestię uszkodzeń mechanicznych. Opisujemy, kiedy należy wymienić LCD w aparacie, a kiedy nie będzie takiej potrzeby.

Ekran LCD jest zdecydowanie najdelikatniejszym zewnętrznym elementem aparatu. Dodatkowo, w aparatach bez wizjera, sprawny ekran jest jedyną możliwością kadrowania zdjęć. Wyświetlacze narażone są na wiele zewnętrznych czynników, na dodatek są sporych rozmiarów i coraz częściej są umieszczane na ruchomych wysięgnikach, dzięki którym możemy korzystać z ekranów pod różnymi kątami. Uszkodzeniu mechanicznemu może ulec wyświetlacz, zewnętrzna szybka lub mocowanie systemu odchylania ekranu. Przyjrzyjmy się bliżej tym usterkom:
1. Pęknięta szybka w aparacie.

uszkodzony wyświetlacz aparatu

W większości przypadków między wyświetlaczem LCD, a zewnętrzną częścią aparatu producenci umieszczają szybkę wykonaną z różnych materiałów. Jej zadaniem jest podstawowa ochrona delikatnej konstrukcji wyświetlacza przed czynnikami zewnętrznymi. Mowa tu o ochronie przed niedużą siłą. Niestety szybka ta, z uwagi na swój rozmiar, jest najbardziej narażonym miejscem w aparacie. Efektem uderzenia, upadku lub silnego ucisku może być naruszenie struktury szybki, bez naruszenia samego wyświetlacza, który jest umieszczony pod nią. Jeśli zauważymy pęknięcia, ale ekran działa, jak dotychczas (wyświetla poprawnie informacje), to znaczy, że mamy do czynienia z pękniętą szybką i to właśnie ten element należy wymienić. W przypadku aparatów, w których wyświetlacz i szybka ochronna są połączone ze sobą (stanowią integralną część) wymianie będzie podlegać komplet tj. szybka wraz z wyświetlaczem. W celu otrzymania informacji na temat posiadanego aparatu i zastosowanego w nim rozwiązania prosimy o kontakt z naszym serwisem drogą mailową na adres info@proclub.pl

Zdecydowanie odradzamy wymianę pękniętej szybki we własnym zakresie. Dostępne w wielu miejscach w Internecie poradniki, by korzystać z przyssawek, mogą doprowadzić do zniszczenia systemów montażu szybki lub samego wyświetlacza. W przypadku pękniętej szybki nie warto zwlekać, ponieważ dłuższe korzystanie może doprowadzić do uszkodzenia wyświetlacza. Dlatego zalecamy wysłanie aparatu do naszego serwisu, gdzie szybka zostanie wymieniona, a wykonane prace serwisowe zostaną objęte gwarancją serwisu.

2. Uszkodzony wyświetlacz LCD w aparacie.

Uszkodzony wyświetlacz LCD w aparacie

Ekran jest chroniony przez szybkę, która w pierwszej kolejności przyjmuje siłę uderzenia na siebie, ale niestety może dojść do sytuacji, że siła była zbyt duża lub samo pęknięcie szybki spowodowało uszkodzenie wyświetlacza. Może się także zdarzyć, że szybka nie jest naruszona, ale wyświetlacz przestanie działać. Najczęstszym objawem uszkodzonego ekranu jest tzw. wylanie lub rozlanie. Wyświetlacz LCD (ciekłokrystaliczny) zbudowany jest m.in. z komórek, które zawierają niewielką ilość ciekłego kryształu. W wyniku uszkodzenia dochodzi do naruszenia struktury ekranu, co powoduje pojawienie się specyficznych plam. W przeciwieństwie do sytuacji z pękniętą szybką, ekran przestanie funkcjonować w dotychczasowy sposób: może całkowicie przestać działać, wyświetlać różne kolory (np. biały), paski lub migotać. Zalecamy wysłanie sprzętu do naszego serwisu, gdzie bezpłatnie zostanie zdiagnozowany w celu wyceny naprawy.

Uszkodzony wyświetlacz LCD w aparacie

3. Zerwane mocowanie systemu odchylania ekranu.

Zerwane mocowanie systemu odchylania ekranu.

Aktualnie coraz więcej aparatów posiada odchylany, a nawet i obracany ekran. To, bardzo wygodne dla użytkownika, rozwiązanie przestaje być dewizą aparatów amatorskich i trafia do wyżej pozycjonowanych korpusów (np. Canon EOS 6D mark II, Sony SLT-A99, Nikon D850). Przy silnym uderzeniu (np. upadku) zwiększa się ryzyko usterki zarówno mechanizmu, jak i samego ekranu, który jest odchylony od odbudowy. Dużym atutem obrotowych ekranów względem pozostałych konstrukcji jest możliwość obrócenia ekranu tyłem (wyświetlaczem do aparatu), co w istotny sposób zabezpiecza wyświetlacz oraz szybkę. Z uwagi na różnorakość konstrukcji, jak i możliwych do uszkodzenia podzespołów, koszt naprawy jesteśmy w stanie podać dopiero po sprawdzeniu usterki przez naszych techników.

Zerwane mocowanie systemu odchylania ekranu.

Ile kosztuje wymiana wyświetlacza LCD w aparacie?
Niestety wszystkie powyższe awarie to uszkodzenia mechaniczne, które nie podlegają naprawom gwarancyjnym. Na koszt naprawy może mieć wpływ wiele czynników, dlatego wycenę wykonujemy bezpłatnie w naszym serwisie, a czas naprawy – w przypadku kiedy wszystkie części są dostępne w magazynie – nie przekracza trzech dni roboczych od akceptacji kosztorysu naprawy. Powodów uszkodzenia ekranu aparatu może być wiele, ale najczęstszym powodem jest silne uderzenie aparatu – zarówno płaszczyzną ekranu, jak i dowolną inną częścią aparatu, w wyniku czego powstają tak silne przeciążenia, że siła uderzenia przenosi się właśnie na ekran. Najczęściej usterki te są spowodowane upadkiem aparatu. Innym powodem usterki wyświetlaczy jest silny nacisk na powierzchnię ekranu, np. w ciasno zapakowanej torbie czy plecaku.

Wymiana ekranu w aparacie.
Do uszkodzenia ekranu może dojść z wielu powodów, dlatego zawsze zalecamy ostrożność oraz, jeśli to możliwe, zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń:

 • szkło ochronne (np. GGS Larmom – ochroni przed zarysowaniem, a także przed stłuczeniem szybki ekranu, jednocześnie umożliwiając normalne korzystanie z ekranu,
 • osłonki ekranu (np. GGS Larmor GEN5 ) – ochrona przed uderzeniem w płaszczyznę ekranu, niestety kosztem wygody korzystania z ekranu,
 • profesjonalne pokrowce oraz torby fotograficzne.

Żaden z powyższych dodatków nie jest w stanie w stu procentach ochronić nas przed skutkami silnego uderzenia. Dlatego zalecamy:

 • prawidłowe korzystanie z paska, który został zamontowany w zalecany przez producenta sposób,
 • ostrożność przy odkładaniu aparatu,
 • bezpieczny dobór miejsca gdzie odkładamy sprzęt
 • zwrócenie uwagi na zwisający pasek, by nie stanowił zagrożenia zahaczenia i zrzucenia,
  uszkodzony LCD w aparacie
 • jeśli aparat posiada obrotowy ekran – w miarę możliwości ekran mieć obrócony w stronę korpusu.
  obrotowy ekran LCD
Pokaż komentarzeSchowaj komentarze

Zostaw komentarz

Blog ten z założenia ma służyć Wam – Czytelnikom. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i spostrzeżeniami.  Proclub to wieloletni autoryzowany serwis sprzętu foto i video, sklep renomowanych producentów oraz dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu fotograficznego i filmowego.

Strona główna    ▪    Wszystkie wpisy    ▪    Kontakt
SKLEPSERWISWYPOŻYCZALNIA