Skip to content Skip to footer

Uszkodzone gniazdo USB w aparacie

Uszkodzone gniazdo USB w aparacie

Uszkodzone gniazdo USB w aparacie fotograficznym to jedna z częstszych usterek, z którymi sprzęt jest wysyłany do serwisu fotograficznego. Choć część fotografów nigdy nie miało okazji używać żadnego ze złącz w aparacie, to dla sporej grupy użytkowników jest to wysoko problematyczna sytuacja, kiedy aparat nie jest rozpoznawany po podłączeniu do komputera. Nie ma znaczenia, które z gniazd zostało uszkodzone, czy to będzie USB, HDMI, czy zasilania (DC) – jeśli przewód został wyrwany, uszkadzając dane złącze, to w konsekwencji używanie aparatu może być utrudnione lub całkowicie uniemożliwione. W typ wpisie poruszymy najważniejsze problemy związane z portem USB, który to jest najczęściej używanym złączem, niemniej jednak większość porad (zwłaszcza dotyczących metod na uniknięcie kłopotów) można stosować również przy innych portach. Zanim przejdziemy do usterek najgroźniejszych dla sprzętu, zaczniemy od zweryfikowania ustawień oraz zastosowanych kabli, czyli od pozornie błahych kwestii, które w nerwowej atmosferze łatwo jest pominąć.

Prawidłowe ustawienia aparatu

Jeśli posiadasz aparat marki Canon wyposażony w moduł WiFi/NFC, to do prawidłowego podłączenia aparatu do komputera należy wyłączyć komunikację bezprzewodową (WiFi/NFC).

Ustawienia aparatu Canon

Natomiast w przypadku aparatów marki Sony w celu komunikacji aparatu z komputerem poprzez port USB należy zastosować następujące ustawienia:

 • MENU -> (Ustawienia) -> Połączenie USB -> Pam. masowa
  Ustawienia USB aparatu Sony
 • MENU -> (Ustawienia) -> Ustawienia USB LUN -> Wiele
  Ustawienia USB LUN aparatu Sony

W sytuacji problematycznej polecamy sprawdzenie, krok po kroku, czy:

 • komputer jest włączony, a użytkownik zalogowany,
 • aparat jest włączony,
 • wybrane są prawidłowe ustawienia w menu aparat,
 • WiFi/NFC jest wyłączone,
 • kabel jest podłączony do prawidłowego portu w aparacie,
 • kabel jest podłączony do działającego portu USB w komputerze.

Jeśli w dalszym ciągu komputer nie widzi aparatu, to zanim przejdziesz do dalszego czytania, sprawdź inne złącze w komputerze. Być może to właśnie uszkodzony port USB w komputerze stanowi przyczynę całego zamieszania.

Oprogramowanie producenta

Dbając o poziom zadowolenia Klientów, producenci aparatów tworzą dodatkowe oprogramowanie, które pomaga w korzystaniu ze sprzętu, a także przesyłaniu zdjęć z aparatu na komputer. Takie programy to np.: EOS Utility (Canon), PlayMemories Home (Sony), MyFinePix Studio (Fujifilm) itd. Niektóre z tych programów zawierają szereg dodatkowych funkcji (katalogowanie, edycja zdjęć, tworzenie kopii zapasowych itd. ). Niemniej jednak najważniejsze jest to, czego nie widać na pierwszy rzut oka, czyli instalacja sterowników. Dlatego zgodnie z zaleceniami producentów, polecamy upewnić się, że na komputerze jest zainstalowany program dopasowany do posiadanego modelu aparatu. Warto również sprawdzić, czy program jest zaktualizowany do najnowszej wersji. Proszę pamiętać, by instalować oprogramowanie pobrane wyłącznie ze strony producenta!

Kabel USB do połączenia aparatu z komputerem

Kable USB do podłączenia aparatu z kompiuterem

W większości przypadków wraz z aparatem producenci dołączają przewód USB. To właśnie oryginalny kabel powinien być używany do nawiązania połączenia aparatu z komputerem. Szczególnie chcielibyśmy uwrażliwić na tę kwestię posiadaczy aparatów marki Sony, których złącze USB (tzw. multi-złącze) jest zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i technologicznym na tyle wrażliwe, że stosowanie zamienników (kabli firm trzecich, kabli od innych urządzeń itp.) może być kłopotliwe. Dlatego należy upewnić się, że użyty przewód jest oryginalny.

oryginalny kabel USB Sony

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie stanu technicznego przewodu, czy nie ma wyraźnych zgięć, nacięć lub innych widocznych śladów zniszczenia. Uszkodzenie kabla nie zawsze jest widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego w przypadku problemów polecamy sprawdzenie połączenia aparatu z komputerem z różnymi kablami.

ładowanie aparatu kablem USB

Część aparatów fotograficznych ma możliwość zarówno transferu danych, jak i ładowania akumulatora, za pomocą złącza USB. Jeśli Twój sprzęt posiada taką funkcję (zweryfikować można to w instrukcji obsługi), w przypadku problemów, gdzie komputer nie nawiązuje połączenia USB z aparatem cyfrowym, polecamy sprawdzenie, czy przez to samo złącze można go naładować.

Uszkodzone gniazdo USB w aparacie

uszkodzone gniazdo USB w aparacie

Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie pomogło i komputer nie widzi aparatu, a wcześniej mogło dojść do gwałtownego wyrwania kabla ze złącza w korpusie lub aparat doznał uderzenia o twardą powierzchnię (upadek, uderzenie), to oznacza, że mogło zostać uszkodzone gniazdo USB w aparacie. Może dojść do sytuacji, że komputer w ogóle nie reaguje na podłączenie aparatu, ale może być i tak, że połączenie jest nawiązywane, ale nagle zostaje zerwane, a sytuacja nie zmienia się bez względu na zastosowany kabel, złącze w komputerze, a także w przypadku podjęcia próby podłączenia do innego komputera.

USB - uszkodzona płyta główna aparatu foto

Wymiana gniazda USB w aparacie fotograficznym

wymiana gniazda USB w aparacie

Uszkodzony port USB w aparacie fotograficznym może zostać naprawiony lub wymieniony wyłącznie w serwisie. Niestety zdarzają się przypadki, kiedy zerwanie lub uderzenie jest na tyle potężne, że zerwany port uszkadza również złącza i potrzebna będzie również wymiana płyty głównej.

Jak zapobiec uszkodzeniu portu USB w aparacie

 

Najczęściej usterka gniazda USB dochodzi podczas fotografowania z tzw. tetheringiem, czyli sterowaniem aparatu za pomocą komputera, a także z natychmiastowym transferem wykonywanych zdjęć na komputer. Tego typu metoda fotografowania jest stosowana przez wielu fotografów studyjnych, zwłaszcza komercyjnych. Zdarzają się oczywiście usterki w innych okolicznościach np. w domowym zaciszu, kiedy kopiując zdjęcia na komputer przez przewód USB podłączony do aparatu, przypadkowe szarpnięcie doprowadzi do uszkodzenia gniazda USB. Bez względu na okoliczności, zawsze warto zadbać o bezpieczeństwo sprzętu fotograficznego. By uniknąć skomplikowanych napraw, zarówno technicy serwisowi, jak i producenci aparatów, zalecają (zwłaszcza fotografom fotografujących poprzez tethering) stosowanie specjalistycznych uchwytów, które uniemożliwiają lub utrudniają zniszczenie portu USB przez nagłe zerwanie przewodu. Uchwyty takie niektórzy producenci  dodają do  aparatów  (poniżej fot. uchwytu od Canona)  lub można  zakupić we własnym zakresie  sprzęt  firm  wyspecjalizowanych.

Canon - zabezpieczenie kabli

Innym rozwiązaniem jest oplatanie kabla wokół paska aparatu. Dzięki czemu w przypadku szarpnięcia kablem siła rozłoży się również na pasek, co może przynieść niewymierne korzyści. Takie z pozoru banalne rozwiązanie może zabezpieczyć nasz sprzęt i uratować nas przed poważnymi konsekwencjami przypadkowego zerwania kabla.

zabezpieczenie kabli USB w aparacie

Podsumowując, w przypadku kiedy komputer nie widzi aparatu lub aparat nie jest rozpoznawany po podłączeniu do komputera, sprawdź czy:

 • komputer jest włączony i aparat jest włączony,
 • w aparacie są wybrane prawidłowe ustawienia (tryb połączenia USB, wyłączenie WiFi/NFC),
 • zastosowany kabel jest oryginalny, a jego stan techniczny jest bez zarzutów (brak zgięć, nacięć itd.),
 • w komputerze zainstalowane jest najnowsze oprogramowanie producenta aparatu.

Jeśli mimo wszystko problem występuje, to polecamy:

 • użyć innego kabla,
 • skorzystać z innego portu USB lub komputera.

Jeśli nadal aparat nie łączy się z komputerem lub zrywa połączenie, to znaczy, że mogło dojść do uszkodzenia gniazda USB w aparacie. Naprawę lub jego wymianę może przeprowadzić serwis. Niestety w przypadku silnego zerwania kabla podłączonego do aparatu, może dojść do takich uszkodzeń, że potrzebna będzie wymiana płyty głównej.

Jak się ustrzec przed uszkodzeniem USB w aparacie fotograficznym? Najlepsze sposoby:

 • w przypadku fotografowania na uwięzi (tethering) zalecamy korzystanie ze specjalnych uchwytów na kable,
 • w przypadku sporadycznego korzystania z podłączania aparatu do komputera polecamy oplatanie kabla wokół paska od aparatu,
 • jeśli aparat podłączasz do komputera w celu transfery zdjęć na komputer, to polecamy stosowanie czytników kart pamięci. Wiele komputerów posiada takie czytniki wbudowane. Jeśli jednak komputer nie ma czytnika to dodatkowy zakup czytnika, to wydatek zdecydowanie niższy od kosztów naprawy ewentualnej usterki.
Pokaż komentarzeSchowaj komentarze

Zostaw komentarz

Blog ten z założenia ma służyć Wam – Czytelnikom. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i spostrzeżeniami.  Proclub to wieloletni autoryzowany serwis sprzętu foto i video, sklep renomowanych producentów oraz dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu fotograficznego i filmowego.

Strona główna    ▪    Wszystkie wpisy    ▪    Kontakt
SKLEPSERWISWYPOŻYCZALNIA