Skip to content Skip to footer

Porysowany wyświetlacz w aparacie

Porysowany wyświetlacz w aparacie

W poprzednim artykule poruszyliśmy problemy związane z uszkodzeniem wyświetlacza, opisaliśmy różne sytuacje i zniszczenia ekranu, niemniej jednak często otrzymujemy pytania o porysowany wyświetlacz w aparacie. Przyjrzyjmy się bliżej temu problemowi.

Najważniejsze informacje tego artykułu:

  1. Każdy ekran może się zarysować.
  2. Nie zalecamy stosowania past polerujących, itp.
  3. Odradzamy korzystanie z plastikowych osłonek.
  4. Najlepszą ochroną jest dodatkowa folia lub szybka ze szkła hartowanego.
  5. Im wcześniej zamontujemy taką ochronę, tym większa szansa na uniknięcie zarysowań.


Ekran LCD jest bardzo delikatnym i wyjątkowo ważnym elementem aparatów cyfrowych. Większość wyświetlaczy ciekłokrystaliczny są osłonięte specjalną szybką, tak by oddzielić wpływ czynników zewnętrznych od jego delikatnej konstrukcji. Dlatego widoczne na ekranie zarysowania najczęściej dotyczą szybki ochronnej, a nie wyświetlacza, który znajduje się pod nią.

Porysowany wyświetlacz w aparacie
Do produkcji szybki ochraniającej wyświetlacz stosowane są różne materiały i technologie, niestety nawet najlepsze rozwiązania nie są w stanie zabezpieczyć tak dużej, a przy tym tak odsłoniętej płaszczyzny przed zarysowaniem. Powodów do zarysowania ekranu jest bardzo wiele, najczęściej jest to chwila nieuwagi w połączeniu z ostrą krawędzią (klucze, klamry, itp.). Zdarza się, że przyczyną zarysowań jest czyszczenie ekranu! Dlatego zalecamy sprawdzanie materiałów, którymi czyścimy, ponieważ drobne okruszki lub piasek znajdujący się na ściereczce, pod wpływem standardowego procesu czyszczenia (dociskanie oraz ruch) mogą doprowadzić do mikro zarysowań. Dlatego zalecamy ostrożność i częstą wymianę materiałów czyszczących.

Rysy na ekranie aparatu

Wraz z czasem, na niezabezpieczonym ekranie, zaczynają pojawiać się mikro zarysowania, których na pierwszy rzut oka nie widać. Najczęściej dopiero pokaźna rysa zwraca naszą uwagę. To właśnie wtedy pojawia się pytanie „jak usunąć rysy na ekranie?”. W Internecie nie brakuje różnych domowych sposobów, my jednak odradzamy wszelkiego rodzaju pasty do polerowania, itp., które nieodpowiednio dobrane i zastosowane mogą doprowadzić do jeszcze większych zniszczeń powierzchni lub uszkodzenia powłoki antyrefleksyjnej. Pozostaje albo zbagatelizować problem, przechodząc nad nim do porządku dziennego, albo wymienić szybkę ochronną w serwisie. W większości przypadków istnieje możliwość wymiany samej szybki. Warto mieć na uwadze, że na rynku dostępne są aparaty, których konstrukcja uniemożliwia wymianę wyłącznie szybki, ponieważ jest ona zintegrowana z wyświetlaczem. W celu otrzymania informacji na temat posiadanego aparatu i zastosowanego w nim rozwiązania prosimy o kontakt z naszym serwisem drogą mailową na adres info@proclub.pl.

Gwarancja?

Niestety, zarysowanie to uszkodzenie mechaniczne, które nie podlega naprawie gwarancyjnej. Koszt naprawy zależny jest od modelu aparatu. Dlatego szczegółową wycenę można otrzymać po bezpłatnej diagnozie wykonanej przez naszych techników.

Jak zabezpieczyć ekran przed zarysowaniem?

Zdecydowanie zalecamy działanie z wyprzedzeniem, które pozwala na uniknięcie problemu zarysowanego ekranu. Zastosowanie zabezpieczeń w postaci dodatkowej warstwy ochronnej, którą w każdej chwili, we własnym zakresie możemy wymienić, zredukuje koszty związane z użytkowaniem aparatu. Do naszej dyspozycji są m.in.:

  • folia ochronna – jest to najprostsza i najtańsza forma ochrony, niestety nie uchroni przed głębszymi rysami. Na dodatek, w zależności od zastosowanej folii, może mieć wpływ na jakość wyświetlanego obrazu i negatywnie wpływać na jego odbiór,
  • szybka ochronna ze szkła hartowanego (np. GGS LARMOR ) – najlepsza forma ochrony ekranu przed rysami, nawet głębokimi. Na dodatek jej zastosowanie ma niewielki (wręcz znikomy) wpływ na jakość wyświetlanego obrazu. Ponadto, w miarę możliwości chroni ekran przed uszkodzeniem mechanicznym. W przypadku uszkodzenia powierzchni szkła (pęknięcie) – należy niezwłocznie wymienić ją na nową,
    Larmor ochronna szybka
    przykładowa ochronna szybka
    Larmor ochronna szybka
    po lewej aparat bez szybki, po prawej z założoną szybką zabezpieczającą
    ochrona wyświetlacza w aparacie
    idealne dopasowanie do rozmiaru ekranu
  • plastikowa nakładka na ekran – jest to metoda, którą zdecydowanie odradzamy. Pomijając destrukcyjny wpływ na jakość wyświetlanego obrazu, taka nakładka może spowodować większe i głębsze zarysowania na ekranie. W przypadku, kiedy między ekran, a nakładkę dostanie się np. piasek, nakładka może spowodować dociskanie i zarysowanie znacznie intensywniejsze, niż w przypadku braku takiej osłonki. Producenci aparatów rezygnują z takich rozwiązań, dlatego nie zalecamy montowania tej formy ochrony.
    plastikowa nakładka na ekran

Dodatkowo w przypadku obrotowych ekranów, jeśli tylko to możliwe, zalecamy obrócenie wyświetlacza tyłem, tak, by był schowany. Zwłaszcza podczas transportu. Zredukuje to prawdopodobieństwo pojawienia się rys na ekranie.

obrotowy ekran w aparacie

Artykuł ten został napisany w związku z wieloma pytaniami, które trafiają do naszego serwisu:

  • rysa na wyświetlaczu,
  • jak wyczyścić zarysowania na ekranie aparatu fotograficznego,
  • jak ochronić ekran w aparacie,
  • jak czyścić ekran aparatu.
Pokaż komentarzeSchowaj komentarze

Zostaw komentarz

Blog ten z założenia ma służyć Wam – Czytelnikom. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i spostrzeżeniami.  Proclub to wieloletni autoryzowany serwis sprzętu foto i video, sklep renomowanych producentów oraz dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu fotograficznego i filmowego.

Strona główna    ▪    Wszystkie wpisy    ▪    Kontakt
SKLEPSERWISWYPOŻYCZALNIA