Skip to content Skip to footer

Karta w aparacie nie działa

Karta w aparacie nie działa

Awaria sprzętu to zawsze przykra sytuacja. Pozbawia nas możliwości rejestrowania zdjęć i filmów. Karty wraz z kolejnym zapisem tracą swoją żywotność i, prędzej czy później, problem z kartą może spotkać i nas.

Karta w aparacie nie działa

Bardzo dobrą praktyką jest korzystanie z kilku kart pamięci o mniejszej pojemności, zamiast stosowania jednej, ale dużej karty. Przykładowo – lepiej używać 4 karty o pojemności 32GB, zamiast jednej 128GB. Wtedy, w przypadku awarii karty, stracimy tylko część plików. Jeszcze lepszym zabezpieczeniem są aparaty z dwoma slotami kart, gdzie mamy możliwość jednoczesnego rejestrowania materiału na dwóch nośnikach.

Problemy z kartami pamięci w aparacie

Jeśli jednak na ekranie naszego monitora zobaczymy komunikat:

 • Błąd odczytu
 • Błąd karty
 • Nie można użyć tej karty
 • Nie można odczytać tej karty
 • Nie można użyć tej karty pamięci
 • Karta może być uszkodzona. Włóż inną kartę
 • Brak dostępu do karty. Włóż ponownie/zmień lub sformatuj ją w aparacie.

Oznacza to, że coś poszło nie tak. Powodów może być wiele, ale najpopularniejsze problemy z kartą pamięci to:
1. Blokada zapisu na karcie – najpopularniejszy aktualnie format kart Secure Digital, czyli SD, posiada fizyczny przełącznik z boku obudowy, który zatrzymuje możliwość zapisywania i usuwania zdjęć. Prosty przełącznik, który w zamyśle konstruktorów pozwala nam na zabezpieczenie naszych kadrów, a w rzeczywistości jest to najczęstszy powód problemów z zapisywaniem zdjęć. Dlatego zawsze w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy przełącznik nie znajduje się w pozycji „LOCK”

Zablokowana karata SD

2. Za duży rozmiar karty – każdy z aparatów posiada maksymalny rozmiar kart pamięci, który jest w stanie obsłużyć. Im aparat nowszy i wyżej pozycjonowany, tym ten pułap jest wyższy. Informacje na temat limitu pojemności współpracujących kart znaleźć można w instrukcji obsługi aparatu lub stronach internetowych producenta.

Pojemność karty pamięci w aparatach

3. Odpowiedni format karty pamięci – na pierwszy rzut oka karty SD, SDHC i SDXC są takie same. Mają ten sam rozmiar, więc kartę SDXC możemy włożyć do aparatu, który obsługuje karty tylko do SDHC. O ile aparaty w przypadku kart SDHC/SDXC posiadają wsteczną kompatybilność, o tyle starsze aparaty mogą nie współpracować z nowszymi kartami. Dlatego warto sprawdzić w instrukcji obsługi, jaki format kart wspiera aparat i porównać z posiadaną kartą.

Karta pamięci SD, SDHC i SDXC

4. Zabrudzenie – w przypadku kart, które mają odsłonięte styki (np. karty SD), częste ich wyjmowanie z aparatu zwiększa prawdopodobieństwo ich zabrudzenia, np. przez kontakt z tłustą skórą. W takim przypadku należy delikatnie wyczyścić je suchą szmatką. Jeśli jednak i to nie pomaga, można użyć specjalnego preparatu do czyszczenia styków dostępnego w sklepach z elektroniką. Należy unikać wody lub preparatów, które mogą pozostawiać biały nalot. Nigdy nie wolno wkładać wilgotnej karty pamięci do aparatu. W przypadku kart Compact Flash (CF) można przedmuchać złącze styków, tzw. gruszką.

Czyszczenie karty pamięci CF

5. Czytnik w komputerze – jeśli podłączając kartę bezpośrednio do komputera przez czytnik, komputer będzie miał do niej dostęp, warto sprawdzić ostatnio zapisany plik. Jeśli jego rozszerzenie różni się od pozostałych lub jego waga wynosi 0 bajtów, należy taki plik usunąć. Do takiej awarii może dojść, jeśli wyłączymy aparat w trakcie zapisu na kartę. Dlatego z wyłączeniem aparatu zawsze należy poczekać, aż aparat zapisze wszystkie dane, czyli do czasu, aż dioda przestanie sygnalizować zapis (do czasu jej zgaśnięcia).

6. Formatowanie karty pamięci w aparacie – jeśli jednak mimo wszystko na ekranie aparatu nadal wyświetla się błąd należy kartę pamięci sformatować w aparacie. Niestety czynność ta skasuje wszystkie pliki znajdujące się na karcie. Dlatego w przypadku, kiedy zdjęcia i filmy są dla nas bardzo ważne, a komputer nie widzi karty włożonej do czytnika, kartę należy przekazać specjalistycznej firmie zajmującej się odzyskiwaniem plików z uszkodzonych nośników. Natomiast w przypadku, kiedy nie ma na karcie niczego istotnego, zalecamy formatowanie karty w aparacie.

Formatowanie karty pamięci w aparacie

Powyższe sytuacje dotyczą problemów z kartą pamięci. Możliwe jest jednak, że awarii uległ czytnik kart w aparacie. W prosty sposób możemy sprawdzić, czy problem dotyczy karty, czy aparatu: wystarczy zmienić kartę na inną. Istotne jednak jest by upewnić się, że blokada zapisu nie jest w pozycji „LOCK” oraz że stosujemy rozmiar karty i jej format zgodny ze specyfikacją techniczną aparatu. Jeśli mimo zmiany karty pamięci, problem nadal występuje, należy odesłać aparat do naszego autoryzowanego serwisu foto w Warszawie lub Krakowie, gdzie nasi technicy rozwiążą problem. Podobnie należy postąpić w przypadku utknięcia karty pamięci w aparacie. Odradzamy siłowe rozwiązania, które mogą zniszczyć zarówno slot w aparacie, jak i samą kartę. Również w sytuacji, kiedy nasz aparat posiada gniazdo kart CF, a jedno ze złączy (tzw. pin) zostało skrzywione – tutaj również odradzamy ingerencję we własnym zakresie, które może spowodować zwarcie na płycie głównej aparatu. Tego typu problem rozwiążą nasi technicy, którzy mają doświadczenie, wiedzę oraz specjalistyczny sprzęt do naprawy lub usunięcia usterki.

Karty pamięci - problemy

Porady i podsumowanie:

 • nie wyłączaj aparatu w trakcie zapisu,
 • nie wyjmuj karty w trakcie zapisu,
 • korzystaj z renomowanych firm, ale przede wszystkim ze sprawdzonych źródeł, czyli od oficjalnego dystrybutora,
 • sprawdź blokadę zapisu,
 • sprawdź w instrukcji kompatybilny format kart oraz ich maksymalną pojemność,
 • formatuj kartę w aparacie

 

Pokaż komentarzeSchowaj komentarze

Zostaw komentarz

Blog ten z założenia ma służyć Wam – Czytelnikom. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i spostrzeżeniami.  Proclub to wieloletni autoryzowany serwis sprzętu foto i video, sklep renomowanych producentów oraz dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu fotograficznego i filmowego.

Strona główna    ▪    Wszystkie wpisy    ▪    Kontakt
SKLEPSERWISWYPOŻYCZALNIA