Skip to content Skip to footer

Brudna matówka

Brudna matówka

W poprzednim artykule poruszyliśmy temat sposobów czyszczenia wizjera. Jest jednak jeszcze jeden element aparatu, który ma wpływ na jakość tego, co widzimy patrząc przez wizjer: matówka. Dlatego chcielibyśmy w tym artykule, opisać proces postępowania z brudną matówką. Komfort pracy z aparatem to składowa wielu czynników, ale bezsprzecznie prym wiedzie możliwość swobodnego kadrowania. Aparat może mieć szereg funkcji i udogodnień, ale plamy przysłaniające obraz w wizjerze lub małe, ale odwracające uwagę, kropeczki mogą skutecznie zniechęcić, a nawet uniemożliwić fotografowanie.

Co to jest matówka?

Matówka to przeźroczysta płytka, która znajduje się wewnątrz aparatu, a dokładniej przed komorą wizjera. Jest stosowana w aparatach z wymienną optyką, które posiadają wizjer optyczny (aparaty „SLR” lub „DSLR”). Matówek nie stosuje się w przypadku aparatów z wizjerem elektronicznym – tam obraz wyświetlany w wizjerze pochodzi z matrycy. W bezpośrednim kontakcie z matówką jest płytka z naniesionymi punktami AF.

Konstrukcja aparatu - matówka

Brudna matówka

Choć matówka znajduje się wewnątrz aparatu jest narażona na zabrudzenia, które dostają się do komory lustra, m.in. w trakcie zmiany obiektywu, czy też przez obiektyw w trakcie pracy. Dodatkowo wielu producentów umożliwia jej wymianę we własnym zakresie na inny jej typ, np. lepiej sprawdzający się do manualnego ustawiania ostrości. I to właśnie podczas takiej wymiany matówka najczęściej się brudzi oraz niszczy (przez zarysowania, uszkodzenia mocowania, itd.). Już niewielkich rozmiarów plamki, oglądane przez wizjer, mogą nabrać pokaźnych gabarytów, znacząco utrudniając nam korzystanie z aparatu. Brud może przyjąć różne formy, rozmiary oraz struktury i dla każdego użytkownika próg komfortu pracy z zabrudzonym wizjerem będzie na innym poziomie. W trakcie jej czyszczenia lub wymiany istotną kwestią jest czystość miejsca, w którym tego dokonujemy oraz zachowanie szczególnej ostrożności.

Brudny wizjer czy matówka?

Najlepszą metodą jest obserwacja wizjera w dobrze oświetlonym miejscu. Warto zdjąć muszlę oczną – o ile producent przewidział jej demontaż (patrz: instrukcja obsługi posiadanego aparatu). Plamy na matówce widać dopiero po przyłożeniu oka do wizjera, pod warunkiem, że mamy zdjęty dekielek lub obiektyw. Natomiast plamy na wizjerze będą lepiej widoczne bez przykładania oka do wizjera. Innymi słowy – patrząc przez wizjer, plamy na jego zewnętrznej powierzchni nie będą dostrzegalne, ponieważ będą zbyt blisko oka. Zatem jeśli widzisz „plamy w wizjerze” w trakcie fotografowania, to najprawdopodobniej jest to brudna matówka.

Brudna matówka

Czyszczenie matówki

W celu wyczyszczenia lub wymiany matówki zdecydowanie polecamy przekazanie aparatu naszym wyszkolonym technikom, którzy dokonają wymiany w sposób zgodny z procedurami producenta. Niemniej jednak, jeśli postanowicie zmierzyć się z tym zadaniem we własnym zakresie, należy zgodnie z instrukcją obsługi aparatu wymontować matówkę:

Demontaż matówki aparatu
demontaż systemu mocowania matówki
matówka aparatu
matówka
płytka z punktami AF
płytka z punktami AF
czyszczenie matówki
zalecamy wyłącznie przedmuchanie gruszką (do czyszczenia sprzętu foto) matówki oraz płytki punktów AF
montaż matówki w aparacie
bardzo istotne by montaż części został wykonany precyzyjnie

Konstrukcja matówki jest bardzo delikatna, dlatego odradzamy stosowanie ściereczek, pędzelków oraz silnych płynów czyszczących, które mogłyby naruszyć strukturę matówki. W trakcie demontażu matówki zalecamy stosowanie rękawiczek ochronnych, by nie zostawić przykrej pamiątki, w postaci tłustych plam. Bardzo istotną kwestią przy ponownym montażu jest precyzyjne umiejscowienie wszystkich elementów w odpowiedniej kolejności. Zarówno samej matówki, jak i płytki z punktami AF, oraz pozostałych elementów potrzebnych do zainstalowania poprawnie matówki. Nawet minimalne przesunięcie matówki bądź płytki punktów AF może mieć wpływ na działanie aparatu. Nieprawidłowo umieszczona matówka może powodować nieostry obraz w wizjerze lub problem z ostrzeniem ręcznym. Natomiast nieprawidłowo zainstalowana płytka z punktami AF może wpływać na jakość podświetlenia wybranych obszarów systemu autofocus. Może również pływać na rozminięcie wybranego punktu ostrości z faktycznym wskazanym miejscem.

Podsumowanie:

  • brudna matówka w lustrzance może mieć wpływ na jakość pracy z aparatem, matówkę w większości lustrzanek można wymieniać oraz czyścić we własnym zakresie, korzystając z gruszki fotograficznej,
  • należy zachować ostrożność podczas czyszczenia matówki, a przede wszystkim odradzamy dotykania powierzchni matówki,
  • niepoprawny montaż matówki we własnym zakresie, może powodować problemy w korzystaniu z wizjera,
  • w celu bezpiecznego i bezproblemowego czyszczenia matówki zalecamy skorzystanie z usług naszego serwisu.

Pokaż komentarzeSchowaj komentarze

Zostaw komentarz

Blog ten z założenia ma służyć Wam – Czytelnikom. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i spostrzeżeniami.  Proclub to wieloletni autoryzowany serwis sprzętu foto i video, sklep renomowanych producentów oraz dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu fotograficznego i filmowego.

Strona główna    ▪    Wszystkie wpisy    ▪    Kontakt
SKLEPSERWISWYPOŻYCZALNIA